Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja przepisów dot. dziedziczenia zbierała pozytywne opinie specjalistów. Odmienne stanowisko zaprezentowała jednak Krajowa Rada Komornicza. O komentarz w tej sprawie „Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił się do adwokat Karoliny Karlińskiej – Markiewicz.
Celem projektowanych zmian było wprowadzenie nowych przesłanek umożliwiających stwierdzenie niegodności dziedziczenia, np. w przypadku zaniedbania obowiązku alimentacyjnego. Krajowa Rada Komornicza stoi na stanowisku, że co do istoty zmiana przepisów jest uzasadniona, natomiast obecna jej wersja wydaje się zastępować zapisy należące do testamentu. To potencjalny spadkodawca powinien określić, kogo chciałbym wykluczyć z możliwości dziedziczenia.
„Obecnie zarówno doktryna, jak i orzecznictwo Sądu Najwyższego bardzo konserwatywnie podchodzą do przyczyn wymienionych w art. 928 par. 1 k.c., podnosząc, iż przesłanki niegodności dziedziczenia wskazane w artykule mają charakter wyczerpujący i wyłączny”, ocenia mecenas Karolina Karlińska-Markiewicz.
Jak podkreśla adwokat, przesłanki te „nie mogą być interpretowane rozszerzająco na inne stany faktyczne oraz że zachowanie spadkobiercy, nawet sprzeczne z powszechnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego, nie może stanowić przyczyny uznania za niegodnego, jeśli wprost nie wyczerpuje dyspozycji normy art. 928 par. 1 k.c.”.
Inga Stawicka, „Nowelizacja prawa spadkowego jednak nie taka dobra”, Dziennik Gazeta Prawna, 23 lutego 2022 r., link.