Przez rozwód można zakończyć małżeństwo. Istotne jest, że z uwagi na zasadę trwałości małżeństwa, aby Sąd mógł orzec o rozwodzie muszą zostać spełnione ustawowe przesłanki.
JAKIE SĄ POZYTYWNE PRZESŁANKI ROZWODU?
Przesłanki pozytywne to takie, które muszą zostać spełnione, aby Sąd mógł orzec o rozwodzie. Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym musi nastąpić rozkład pożycia stron, który będzie równocześnie:
- trwały
- zupełny
Trwały rozkład pożycia wskazuje na to, iż nie ma prawdopodobieństwa, aby więzi małżeńskie zostały odbudowane.
Zupełny rozkład pożycia oznacza, że pomiędzy małżonkami ustały trzy podstawowe więzi – uczuciowa, ekonomiczna oraz fizyczna. Istotne jest, że w momencie orzekania o rozwodzie żadna z tych więzi nie może już istnieć.
JAKIE SĄ NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU?
Przesłanki negatywne to takie, których występowanie wyłącza możliwość orzeczenia przez Sąd rozwodu. Są one badane każdorazowo indywidualnie, a pojawiają się gdy:
- wskutek rozwodu ucierpi dobro wspólnych, małoletnich dzieci małżonków,
- orzeczenie rozwodu jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
- rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a małżonek niewinny się temu sprzeciwia.
Należy mieć na uwadze, że sąd każdorazowo bada sprawę indywidualnie, ustalając stan faktyczny, a także badając przesłanki. Każda sprawa rozwodowa wiąże się z ogromem emocji, a także jest trudna dla małżonków i ich małoletnich dzieci, wobec czego decyzja musi być w pełni przemyślana.