Czy można przygotować się do rozwodu?

jak przygotować się do rozwodu

Zakończenie małżeństwa to trudny, stresujący proces wymagający gruntownego przemyślenia wielu kwestii. Proces ten wywraca dotychczasowe życie małżonków (i ich dzieci). Co ważne, cała sytuacja okołorozwodowa ma ogromne znaczenie w toku późniejszego postępowania przed Sądem.

Pierwszym, niezbędnym czynnikiem jest samo podjęcie decyzji. W niektórych przypadkach do jej podjęcia dojrzewa się powoli, mając na uwadze stopniowo rozluźniające się relacje małżonków. W innych przypadkach może to nastąpić nagle i być spowodowane konkretnym zdarzeniem, np. zdradą.

Należy pamiętać, że aby Sąd mógł orzec o rozwodzie muszą zostać spełnione przesłanki wyrażone w art. 56 KRO, m.in. zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. A więc muszą nieodwracalnie wygasnąć więzi uczuciowa, ekonomiczna i fizyczna.

O czym pamiętać przed złożeniem pozwu o rozwód?

Najważniejsze to wiedzieć, o czym orzeka Sąd w toku postępowania rozwodowego. Poza samym zbadaniem zasadności rozwiązania małżeństwa Sąd zbada także kwestie późniejszej pieczy nad dziećmi, kontaktu z nimi, alimentów, wspólnego mieszkania.

Często pierwsze konsultacje z adwokatem służą właśnie wyczerpującemu omówieniu tych aspektów. Dobry adwokat uprzedzi Klienta o tym, czego powinien się spodziewać, co leżeć będzie w obszarze zainteresowania Sądu i jak można ułożyć relacje po orzeczeniu.

Czy trzeba poinformować małżonka o złożeniu pozwu rozwodowego?

Osobiste przekazanie informacji o pozwie rozwodowym nie jest konieczne. Warto to zrobić, o ile małżonkowie nie są silnie skonfliktowani. Taka rozmowa pozwoli przedstawić wzajemne oczekiwania i pomysły na rozstrzygnięcie kwestii związanych np. z pieczą nad małoletnimi dziećmi. Być może dzięki rozmowie małżonkowie będą w stanie wypracować wspólne, spójne stanowisko, a to pomoże zaoszczędzić wiele nerwów oraz negatywnych emocji.

Jakie dokumenty skompletować przed złożeniem wniosku o rozwód?

W postępowaniach rozwodowych należy przedstawić Sądowi szereg dokumentów, zależnych od stanu faktycznego danej sprawy. Podstawowymi dokumentami są akty stanu cywilnego, tj. odpis aktu małżeństwa i odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci.

Jeśli w toku postępowania domagamy się alimentów na dzieci lub na siebie, to wówczas należy udokumentować koszty utrzymania. Można to zrobić m.in. poprzez faktury imienne, zaświadczenia lekarskie itp. Dodatkowo do pozwu należy również dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej. Gdy wnosimy o wydanie wyroku wraz z orzeczeniem o winie współmałżonka, należy zatroszczyć się o dowody potwierdzające tę okoliczność.

Dokumenty przedkładane Sądowi mogą mieć różny charakter w zależności od stanu faktycznego danej sprawy. Aby skompletować je w sposób rozsądny, należy wybrać te najistotniejsze, wykazujące fakty podnoszone w pozwie. Nie należy zarzucać Sądu segregatorem zbędnych dokumentów. Warto zasięgnąć tu pomocy adwokata, który kierując się doświadczeniem zawodowym podpowie właściwą konstrukcję pozwu i selekcję dokumentów dowodowych.

Jak rozwiać obawę, czy małżonek już nie złożył pozwu rozwodowego?

W sytuacji skonfliktowania małżonków niekiedy zdarza się, że obie strony decydują się na wystąpienie z powództwem w podobnym czasie i nie informują się o tym fakcie. Aby wykluczyć zbieg dwóch pozwów w tej samej sprawie (wskutek czego postępowanie, które zostało zarejestrowane później zostanie umorzone) można zwrócić się do właściwego Sądu Okręgowego z zapytaniem, czy przed Sądem toczy się już sprawa o rozwód z udziałem zainteresowanych stron.

Pomoc adwokata rozwodowego

Skorzystanie z wsparcia adwokata rozwodowego nie jest rzeczą konieczną, natomiast należy ją starannie rozważyć. Jeśli wiedza dot. postępowania rozwodowego jest mglista – co w przypadku większości osób jest całkowicie zrozumiałe – adwokat przedstawi konieczne informacje, pomoże określić stan faktyczny potencjalnej sprawy, zidentyfikować cele i potencjalne okoliczności komplikujące. Na podstawie swojego doświadczenia dobry adwokat pomoże określić żądania, które można realistycznie osiągnąć w toku postępowania sądowego. Dotyczy to często sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej czy wysokości alimentów.

Na podstawie przedstawionej sytuacji i zidentyfikowanych celów adwokat ustali strategię rozwodową. Zadba o formalności, przygotowanie pism i dotrzymanie wyznaczonych przez Sąd terminów.

powrót do poprzedniej strony

Odpowiedz