Podział majątku wspólnego byłych małżonków a środki na rachunku bankowym

środki na rachunku bankowym

W sprawach o podział majątku wspólnego Klienci często uważają, że środki znajdujące się na ich prywatnych rachunkach bankowych nie podlegają podziałowi. Nic bardziej mylnego!

Podczas podziału majątku wspólnego nie ma znaczenia, czy konkretne konto wspólnym kontem małżonków, czy indywidualnym. Kluczowym jest data, w której ustała wspólność majątkowa stron. Ustala się wówczas skład majątku wspólnego, biorąc pod uwagę również saldo kont indywidualnych małżonków na dzień ustania wspólności majątkowej.

Zgodnie z art. 31 § 2 KRO do majątku wspólnego należą w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Nie ma znaczenia czy pracodawca przesyła małżonkom środki na wspólny rachunek, czy na rachunki indywidualne.

Jak ustalić stan konta małżonka na dzień ustania wspólności majątkowej?

Wyciąg salda rachunku bankowego w konkretnej dacie można pobrać z serwisu internetowej bankowości. Istnieje także inna ścieżka. Można zwrócić się bo banku z prośbą o wydanie zaświadczenia o stanie konta w konkretnym dniu.

Jeśli zaś małżonkowie są skonfliktowani i nie mają wspólnego rachunku bankowego, wówczas należy się zwrócić do Sądu w toku sprawy o podział majątków i zawnioskować do konkretnych banków o udzielenie informacji.

Co jeśli małżonkowie się jeszcze nie rozwiedli, a jedna strona nie zgadza się na notarialne ustanowienie rozdzielności majątkowej?

Wówczas  do ustanowienia rozdzielności majątkowej wszelkie środki (w tym wynagrodzenie na pracę) w dalszym ciągu stanowią majątek wspólny oraz będą podlegały podziałowi. Jedynym rozwiązaniem, aby zmienić stan rzeczy gdy drugi małżonek nie wyraża woli ustanowienia rozdzielności majątkowej u notariusza, a rozwód prawdopodobnie będzie się ciągnął latami, jest wystąpienie do Sądu Rejonowego o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Z ważnych powodów Sąd może także orzec, że rozdzielność powstała jeszcze przed dniem wytoczenia powództwa, tj. z datą wsteczną.

W sytuacji, gdy małżonek wykaże przed Sądem, że środki zgromadzone na rachunku bankowym pochodzą z majątku odrębnego (np. ze sprzedaży mieszkania zakupionego jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński), nie podlegają one podziałowi. Należy jednak pamiętać, iż to na małżonku domagającym się niezaliczenia takich środków do majątku wspólnego leży obowiązek wykazania przed sądem, że pochodzą one ze spieniężenia majątku odrębnego.

powrót do poprzedniej strony

Odpowiedz