Czy bezpłodność małżonka może być podstawą do rozwodu?

W Polsce z niepłodnością zmagają się setki tysięcy Polaków. Niemożność posiadania potomstwa często rzutuje na wzajemne relacje małżonków. Czy bezpłodność będąca chorobą cywilizacyjną może zostać uznana za przyczynę rozwodu?

Zgodnie z art. 56 k.r.o. podstawową przesłanką orzeczenia rozwodu jest zupełny oraz trwały rozkład pożycia małżeńskiego Stron. Oznacza to, że sama bezpłodność nie będzie podstawą do rozwodu, a fakt, że z uwagi na bezpłodność ustały pomiędzy małżonkami łączące ich więzi. Potwierdził to Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie o sygn. akt: C 48/51: „bezpłodność jednego z małżonków (o ile oczywiście rozkład wywołała) należy uważać za ważną przyczynę rozkładu”.

Co do zasady, bezpłodność jako choroba będzie stanowić niezawinioną przyczynę rozwodu. Istnieją jednak sytuacje, w których można dochodzić winy małżonka bezpłodnego w rozkładzie pożycia małżeńskiego stron.

Kiedy bezpłodność może być zawinioną przyczyną rozwodu?

Są przypadki, kiedy Sąd może uznać bezpłodność jednego z małżonków jako zawinioną przyczynę rozkładu pożycia stron. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy małżonek był świadomy, że cierpi na bezpłodność i zataił ten fakt przed drugim małżonkiem. Należy wówczas udowodnić, że do zawarcia małżeństwa by nie doszło, gdyby drugi małżonek miał wiedzę o bezpłodności partnera.

powrót do poprzedniej strony

Odpowiedz