Decyzja o rozwodzie zazwyczaj bywa jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji. Gdy małżonkowie są już pewni rozstania, przychodzi kolejny trudny etap jakim jest postępowanie rozwodowe. Do sprawy o rozwód należy się odpowiednio przygotować, pozwoli to uniknąć wielu istotnych błędów. Ograniczy także stres związany z rozstaniem i sprawą sądową.
Sprawy rozwodowe są dla stron trudne i zazwyczaj stanowią poważne obciążenie emocjonalne. Bywa, że skutkuje to odroczeniem decyzji o pierwszych konsultacjach z adwokatem. To błąd. Kiedy najlepiej skorzystać ze wsparcia adwokata? Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Adwokat nie pomoże w podjęciu decyzji o rozwodzie, jednak gdy małżonkowie są już pewni swojego rozstania, to jest to najlepszy moment na konsultację, zwrócenie uwagi na aspekt prawny rozpadu małżeństwa.
Nierzadko zdarza się, że w trakcie rozstania małżonkowie działają bardzo emocjonalnie, zwłaszcza gdy mają dzieci. Zbyt pochopne podejmowanie decyzji i działań może prowadzić do błędów, które mogą być wykorzystywane w procesie przez drugą stronę. Najlepiej zgłosić się do adwokata tuż po podjęciu decyzji o rozwodzie lub po otrzymaniu informacji o pozwie rozwodowym. Dlaczego? Warto zbadać kontekst prawny, wspólnie opracować plan działania i strategię procesową. Często końcowym elementem tej pracy jest wszczęcie postępowania sądowego.
Z jakimi dokumentami i informacjami stawić się na pierwsze spotkanie z adwokatem?
Pierwsze spotkanie, zakładając, że żadne z małżonków nie wystąpiło jeszcze z pozwem o rozwód do Sądu, zazwyczaj nie wymaga konieczności gromadzenia dokumentów. Ma ono charakter informacyjny i strategiczny. Na takim spotkaniu Klient omawia z adwokatem sytuację rodzinną, przedstawia swoje oczekiwania względem rozwodu, a adwokat informuje o możliwościach prawnych i możliwych scenariuszach. Także ustala z Klientem plan działania na najbliższe miesiące.
Dodatkowo w toku takiego spotkania potencjalny pełnomocnik przekazuje informacje, jakie dokumenty trzeba złożyć do Sądu wraz z pozwem o rozwód. Na pierwsze spotkanie Klient powinien znać dokładne fakty związane z małżeństwem oraz rodziną. To m.in.:
- data zawarcia związku małżeńskiego,
- daty urodzenia dzieci,
- ewentualne choroby dzieci,
- sytuacja finansowa rodziny, zarobki małżonków,
- orientacyjne koszty utrzymania dzieci i gospodarstwa domowego,
- przybliżone daty rozpadu więzi małżeńskich, tj. więzi ekonomicznej, emocjonalnej oraz finansowej,
- aktualne dane personalne i adresowe małżonków.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy Klient zgłasza się do adwokata już po rozpoczęciu postępowania sądowego w sprawie o rozwód. Ma to miejsce najczęściej od razu po otrzymaniu odpisu pozwu o rozwód, a niekiedy także na bardziej zaawansowanych etapach postępowania. Wówczas na spotkanie należy zabrać ze sobą wszelkie pisma procesowe, które zostały złożone w sprawie wraz z załącznikami (zarówno ze strony powodowej, jak i pozwanej), a także pełną korespondencję, którą małżonek otrzymał z Sądu.
Dokumenty niezbędne w sprawie rozwodowej
Zakładając, że małżonkowie pragną rozstać się bezkonfliktowo i wnosić o nieorzekanie o winie, standardowymi dokumentami są:
- akt małżeństwa,
- akty urodzenia dzieci,
- ewentualne orzeczenia sądowe (np. jeśli pomiędzy stronami toczyła się sprawa o ustanowienie rozdzielności majątkowej lub podział majątku),
- najczęściej są to również dokumenty wykazujące koszty utrzymania dzieci (faktury imienne, zaświadczenia o kosztach zajęć dodatkowych/ leczenia itp.),
- a także dokumenty wykazujące zarobki małżonków (m. in. rozliczenia PIT czy zaświadczenia o zarobkach).
Jak przygotować się do rozwodu w sferze emocjonalnej?
To bez wątpienia jeden z najtrudniejszych elementów przygotowań. Przede wszystkim warto korzystać z wsparcia najbliższych, a jeśli jest taka potrzeba – również udać się do psychologa. Często Klienci obawiają się, że jeśli małżonek dowie się, że korzystają z wsparcia psychologicznego, to ucierpi na tym ich pozycja procesowa. Nic bardziej mylnego.
Szukanie wsparcia – czy to indywidualnego, czy związanego z doskonaleniem kompetencji rodzicielskich w sytuacji okołorozwodowej – nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, nawet jeśli druga strona podniesie taki argument w toku rozprawy, może okazać się, że wręcz wzmocni to pozycję procesową strony. Kolejnym elementem jest przygotowanie wspólnie z adwokatem, polegające na omówieniu przebiegu rozprawy, a także ewentualnych trudnych pytań, które mogą paść w Sądzie.
Kiedy małżonkowie rozwodzą się bez orzekania o winie, a także rozstają w sposób bezkonfliktowy, warto także wspólnie omówić oczekiwania względem rozwodu i wzajemne żądania. W przypadku małżonków posiadających dzieci – warto opracować porozumienie rodzicielskie dotyczące opieki, alimentów, wychowania oraz wspólnego podejmowania decyzji dotyczących dzieci po rozwodzie.