Na szczepienie nastolatka przeciw COVID-19 powinni się zgodzić oboje rodzice

Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej dotyczącego szczepień nastolatków przeciwko COVID-19. Problem komentuje adwokat Karolina Karlińska – Markiewicz.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozwiązania mające zabezpieczać zdrowotne, praktyczne i prawne aspekty szczepienia przeciwko COVID-19. Kwestia ta jest jednak bardziej złożona, niż się wydawało.

Szczepienie osoby niepełnoletniej wymaga zgody obydwojga rodziców. Co jednak w sytuacji, gdy rodzice nie prezentują wspólnego stanowiska w tej sprawie? Zgodnie z przepisami rodzice (lub opiekunowie) osoby niepełnoletniej mają obowiązek wzajemnego udzielania sobie informacji w tym zakresie. Odmowa wyrażenia zgody przez jednego z rodziców oznacza brak możliwości szczepienia.

O komentarz w tej sprawie redakcja „Dziennika Gazety Prawnej” poprosiła mecenas Karolinę Karlińską-Markiewicz. Jak zauważa, w niektórych sytuacjach – w świetle obowiązujących przepisów – najwłaściwszym rozwiązaniem może stać się zwrócenie do sądu rodzinnego.

Inga Stawicka, „Na szczepienie nastolatka przeciw COVID-19 powinni się zgodzić oboje rodzice”, „Dziennik Gazeta Prawna”, 25 maja 2021 r., link.

 

powrót do poprzedniej strony

Odpowiedz