Kwestie konkubinatu lub inaczej – związku nieformalnego nie zostały uregulowane przez ustawodawcę, wobec czego jest to więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza, posiadająca pewne cechy małżeństwa, lecz nie wywołująca takich samych skutków prawnych. W świetle ustawy konkubenci nie są rodziną, mimo silnych uczuć i więzi, którymi się darzą.
Niekiedy zdarza się, że konkubinat trwa przez wiele lat i wiąże się w wieloma wspólnymi wydatkami, łącznym budżetem domowym, wspólnie zakupionymi ruchomościami oraz nieruchomościami lub poczynionymi nakładami. W przypadku rozstania wątpliwość budzą kwestie związane z podziałem wyżej wymienionych środków i rzeczy. Wskazania wymaga, że prawo nie przewiduje ściśle określonych regulacji dotyczących podziału majątku tak jak przy majątku wspólnym małżonków, jednakże zastosowanie znajdują przepisy związane z bezpodstawnym wzbogaceniem.
Bezpodstawne wzbogacenie to instytucja prawna, w wyniku której bez zaistnienia odpowiedniej podstawy prawnej jedna ze stron pogarsza swoją sytuację materialną na rzecz podmiotu wzbogaconego.
Co więcej należy zakładać, że konkubenci w trakcie trwania związku nieformalnego nie mieli wobec siebie wzajemnych obowiązków związanych z przysporzeniem majątkowym, tak więc mogą wychodzić z wzajemnym żądaniem zwrotu poczynionych nakładów na rzecz drugiego konkubenta np. środków przeznaczonych na remont nieruchomości czy zakup mebli. Podkreślenia wymaga, że zakończenie związku konkubenckiego oznacza wygaśnięcie podstawy i celu dotychczasowego świadczenia, co umożliwia oraz uzasadnia dochodzenie roszczenia o zwrot świadczenia, które stało się nienależne z uwagi na odpadnięcie przyczyny świadczenia.
Istotnym jest, że w sprawach o wzajemne rozliczenie nakładów to strona domagająca się musi wykazać fakt swojego zubożenia na rzecz byłego konkubenta. Uwzględnić tu także należy zasadę stanowiącą wygaśnięcie obowiązku zwrotu uzyskanych korzyści przez wzbogaconego, gdy przedmiotowa rzecz została utracona lub się zużyła, chyba że wzbogacony powinien był liczyć się z obowiązkiem jej zwrotu.
Sprawy o rozliczenie nakładów oraz wydatków niejednokrotnie są sprawami wymagającymi dogłębnej analizy, skompletowania szerokiego materiału dowodowego oraz dokonania odpowiednich wyliczeń, wobec czego niezwykle pomocnym może okazać się wsparcie doświadczonego Adwokata, który wskaże wszystkie dostępne możliwości i doradzi najkorzystniejsze dla Klienta działanie.
kompleksowe doradztwo prawne
podjęcie prób pozasądowego rozstrzygnięcia stronu pomiędzy stronami w postaci negocjacji w zakresie konsekwencji prawnych rozstania konkubentów
pomoc w skompletowaniu niezbędnych dla postępowania dokumentów
wniesienie do właściwego Sądu pozwu, sporządzenie odpowiedzi na pozew strony przeciwnej lub innych pism procesowych
zastępstwo procesowe na każdym etapie postępowania