Proces rozwodowy jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych postępowań i to nie pod względem proceduralnym, lecz ze względu na materię jakiej dotyka, albowiem przedmiotem rozważań sądu w postępowaniu rozwodowym jest ocena stanu więzi między małżonkami oraz sytuacji ich małoletnich dzieci. Ze względu na swój charakter i złożoność takie postępowania wymagają odpowiedniego przygotowania i wsparcia jakie zapewnia prawnik rozwodowy.
Zgodnie z art. 56 k.r.i.o.p. jeżeli pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia każdy z małżonków może żądać aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jeżeli nie występują negatywne przesłanki rozwodowe, a mianowicie jeżeli rozwód nie będzie sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci, zasadami współżycia społecznego, albo jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny.
Podstawową przesłanką rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia miedzy małżonkami. Oznacza to, że jeżeli ustały więzi, tj. więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza (majątkowa), sąd może orzec rozwód. O rozwodzie orzeka zawsze sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania pod warunkiem, że choć jedno z nich stale w nim przebywa. W przeciwnym przypadku właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdyby jego miejsce pobytu nie było znane – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Istnieją jednak przesłanki negatywne do orzeczenia rozwodu, tj. mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, sąd nie orzeknie rozwodu jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraża na to zgody, chyba że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Pośród spraw, którymi się na co dzień zajmuje się nasza Kancelaria Adwokacka w Warszawie są rozwody. Z roku na rok obserwujemy dynamiczny wzrost liczby spraw rozwodowych, z którymi zwracają się do nas nasi Klienci. Decyzja o rozwodzie lub separacji zawsze należy do bardzo trudnych i wiążę się z przeżywaniem ogromnych emocji i stresu, dlatego tak ważna jest fachowa pomoc jaką zapewniają doświadczeni Adwokaci rozwody. Warszawa stanowi obszar, w którym mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie prawne Adwokata, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem załatwienia wszelkich formalności w sądzie, przygotowywaniem pism procesowych w sprawie itp.
Chcąc zainicjować postępowanie rozwodowe, w pierwszej kolejności należy przygotować pozew o rozwód spełniający ogólne warunki pisma procesowego. W pozwie należy precyzyjnie określić żądania pozwu, tj. czego domaga się powód. Najczęstsze wnioski formalnie pozwu to:
Pozew rozwodowy winien zawierać uzasadnienie, w tym wskazanie daty ustania wszelkich więzi między małżonkami. Nadto w pozwie należy powołać dowody, np.: dowód z zeznań świadków, dowody z dokumentów, dowód z opinii biegłych itd., mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przygotowaniem skutecznego pozwu może się zająć adwokat rozwodowy.
Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokacką w Warszawie, odpowiemy na Państwa pytania oraz postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości związane z tematyką rozwodową.
Podczas konsultacji z Adwokatem naszej Kancelarii dowiecie się Państwo m.in.: jakie mogą być pozytywne przesłanki rozwodu, separacji, w jakich sytuacjach sąd nie orzeknie rozwodu, jakie czynniki wpływają na wysokość zasądzonych alimentów, jak w odpowiedni sposób napisać pozew rozwodowy. Jeżeli zaś zdecydujecie się Państwo na powierzenie nam swoich spraw, pomożemy Państwu przejść przez ten trudny etap w sposób sprawny, szybki, dyskretny i możliwie jak najmniej uciążliwy. Dlatego już na samym początku drogi prawnej najlepiej jest zaangażować eksperta, jakim jest doświadczony Adwokat. Rozwody, w które jest on zaangażowany, trwają znacznie krócej i w większości przypadków skutkują wyrokiem na korzyść klienta.
Pozew rozwodowy składa się w Sądzie Okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków lub powoda czy pozwanego. Można to zrobić osobiście lub wysłać go w 2 egzemplarzach: jeden pozostaje w sądzie, a drugi sąd przesyła pozwanemu. Przygotowaniem takiego pisma mogą zająć się adwokaci rozwodowi. Wówczas pozew o rozwód będzie w odpowiedni sposób sformułowany i nie będzie zawierać błędów.
To, jak długo potrwa sprawa rozwodowa, zależy od kilku czynników w tym m.in. od:
Jeśli małżonkowie zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to sprawa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. Sytuacja może się zmienić jeśli, przez którąś ze stron zostanie zaangażowany prawnik. Rozwód wtedy może zostać poszerzony o dodatkowe dowody mające decydujący wpływ na zapadnięcie wyroku.
Zarówno o separacji, jak i o rozwodzie orzeka sąd. Tę pierwszą może również znieść, co powoduje ustanie jej skutków. Z kolei rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem małżeństwa.
W czasie separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego. Orzeczenie jej i rozwodu oznacza, że ustaje także wspólnota majątkowa. W obu sytuacjach sąd decyduje o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi i może ją ograniczyć w przypadku jednego z rodziców oraz reguluje kwestię alimentów na rzecz dzieci lub jednej ze stron. Zarówno małżonek pozostający w separacji, jak i rozwiedziony, nie dziedziczą spadku w razie śmierci któregoś z nich.Jeśli ze względu na złożoność sprawy pojawiają się wątpliwości, to powinien zostać zaangażowany adwokat.
Jest to zawsze indywidualna kwestia, ponieważ łączne koszty związane z postępowaniem rozwodowym zależą m.in. od rodzaju konfliktu czy pracy poniesionej przez adwokata. Opłata sądowa wynosi 600 zł, a uiszcza ją strona wnosząca pozew lub osoba winna – w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.
{„@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{„@type”:”Question”,”name”:”Jak złożyć pozew rozwodowy?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Pozew rozwodowy składa się w Sądzie Okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania małżonków lub powoda czy pozwanego. Można to zrobić osobiście lub wysłać go w 2 egzemplarzach: jeden pozostaje w sądzie, a drugi sąd przesyła pozwanemu.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Ile trwa sprawa rozwodowa?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”To, jak długo potrwa sprawa rozwodowa, zależy od kilku czynników w tym m.in. od:\n • stopnia skonfliktowania stron postępowania i stanowisk, jakie prezentują, \n • stopnia zawiłości sprawy, \n • zakresu postępowania dowodowego, \n • wniosków zgłaszanych przez strony, \n • terminów rozpraw wyznaczanych przez sąd. \nJeśli małżonkowie zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to sprawa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Czym różni się rozwód od separacji?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Zarówno o separacji, jak i o rozwodzie orzeka sąd. Tę pierwszą może również znieść, co powoduje ustanie jej skutków. Z kolei rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem małżeństwa.\nW czasie separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego. Orzeczenie jej i rozwodu oznacza, że ustaje także wspólnota majątkowa. W obu sytuacjach sąd decyduje o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi i może ją ograniczyć w przypadku jednego z rodziców oraz reguluje kwestię alimentów na rzecz dzieci lub jednej ze stron. Zarówno małżonek pozostający w separacji, jak i rozwiedziony, nie dziedziczą spadku w razie śmierci któregoś z nich.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Ile kosztuje rozwód?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Jest to zawsze indywidualna kwestia, ponieważ łączne koszty związane z postępowaniem rozwodowym zależą m.in. od rodzaju konfliktu czy pracy poniesionej przez adwokata. Opłata sądowa wynosi 600 zł, a uiszcza ją strona wnosząca pozew lub osoba winna – w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie.”}}]}