Proces kanoniczny o stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na wskazaniu przesłanek, które mogą udowodnić, że zawarty związek nie jest ważny w świetle prawa Kościoła Katolickiego. Jakie są powody, aby stwierdzić nieważność małżeństwa? Do przesłanek, które mogą zostać przedstawione w skardze należą:
O uznanie nieważności małżeństwa można wnioskować także z powodów braku zgody małżeńskiej (na podstawie kanonów 1095-1107 Kodeksu Kanonicznego).
Wśród kanonów wymienia się m.in.:
Bardzo często unieważnienie małżeństwa powszechnie jest rozumiane jako „rozwód kościelny”. Postępowanie kanoniczne przebiega jednak zupełnie inaczej niż sprawy rozwodowe przed sądami. W tym pierwszym przypadku chodzi o udowodnienie, że małżeństwo od samego początku było nieważne. W drugim zaś o orzeczenie ustania ustawowej wspólności małżeńskiej.
Procesy przeprowadzają sądy kościelne znajdujące się w poszczególnych diecezjach. Cała procedura jest dość skomplikowana, dlatego merytoryczne porady prawne najczęściej są niezbędne. Ważne, aby adwokat specjalizował się w prawie kanonicznym, ponieważ procedura jest tutaj zupełnie inna niż w przypadku prawa cywilnego.
Należy złożyć skargę powodową do trybunału w miejscu, gdzie został zawarty związek. Gdy strona pozwana na stałe zamieszkuje np. w stolicy, miejscem złożenia pozwu musi być także Warszawa. W dokumencie muszą znaleźć się powody uznania nieważności małżeństwa. Przesłankami są: przeszkody do ważnego zawarcia związku, wady umowy małżeńskiej oraz wady formy kanonicznej (obrzędu).
W skardze prawnik kościelny musi, w imieniu Klienta, zawrzeć:
Sądy kanoniczne rozpatrują skargę powodową i wszczynają proces. Pod uwagę brane są m.in. zeznania stron, zeznania świadków i opinie biegłego. Od wydanego wyroku można złożyć apelację.
Procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa jest czasochłonna i zależy od konkretnego sądu kościelnego oraz sprawy. Zazwyczaj trwa jednak 2-3 lata. Zaczyna się od wniesienia skargi i wydania dekretu przez przewodniczącego trybunału kościelnego, na mocy którego jest ona przyjęta lub odrzucona. Pierwszy z przypadków rozpoczyna proces o tzw. rozwód kościelny, który nie odbywa się publicznie, a strony wzywane są pojedynczo i składają szczegółowe zeznania m.in. przed sądem i notariuszem.
Przygotowanie pozwu kosztuje ok. 1,5 tysiąca złotych (ostateczna stawka zależy od diecezji). Do tego dochodzą koszty sądowe, adwokata kościelnego i zleconego mu zakresu zadań oraz opinii biegłych.
To inaczej prawnik, który specjalizuje się w prawie kanonicznym. Może nim być osoba świecka. Rola adwokata kościelnego polega na wsparciu w ustaleniu tytułu lub tytułów nieważności małżeństwa, przygotowaniu skargi powodowej oraz pomocy w doborze materiału dowodowego w postaci np. orzeczeń i zaświadczeń lekarskich (np. od psychiatry, androloga, ginekologa), dokumentów z policji. W pewnych przypadkach może być także obecny przy przesłuchiwaniu świadków i przeglądać akta sprawy.
Adwokat ocenia realne szanse klienta w procesie, przewiduje różne warianty przebiegu postępowania lub odradza mu podjęcie decyzji o złożeniu skargi w momencie, kiedy nie ma argumentów świadczących o nieważności małżeństwa.
{„@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{„@type”:”Question”,”name”:”Ile trwa tzw. rozwód kościelny?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa jest czasochłonna i zależy od konkretnego sądu kościelnego oraz sprawy. Zazwyczaj trwa jednak 2-3 lata. Zaczyna się od wniesienia skargi i wydania dekretu przez przewodniczącego trybunału kościelnego, na mocy którego jest ona przyjęta lub odrzucona. Pierwszy z przypadków rozpoczyna proces o tzw. rozwód kościelny, który nie odbywa się publicznie, a strony wzywane są pojedynczo i składają szczegółowe zeznania m.in. przed sądem i notariuszem.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Ile kosztuje stwierdzenie nieważności małżeństwa?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Przygotowanie pozwu kosztuje ok. 1,5 tysiąca złotych (ostateczna stawka zależy od diecezji). Do tego dochodzą koszty sądowe, adwokata kościelnego i zleconego mu zakresu zadań oraz opinii biegłych.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Adwokat kościelny – kto to jest i jaką odgrywa rolę w procesie?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”To inaczej prawnik, który specjalizuje się w prawie kanonicznym. Może nim być osoba świecka. Rola adwokata kościelnego polega na wsparciu w ustaleniu tytułu lub tytułów nieważności małżeństwa, przygotowaniu skargi powodowej oraz pomocy w doborze materiału dowodowego w postaci np. orzeczeń i zaświadczeń lekarskich (np. od psychiatry, androloga, ginekologa), dokumentów z policji. W pewnych przypadkach może być także obecny przy przesłuchiwaniu świadków i przeglądać akta sprawy.\nAdwokat ocenia realne szanse klienta w procesie, przewiduje różne warianty przebiegu postępowania lub odradza mu podjęcie decyzji o złożeniu skargi w momencie, kiedy nie ma argumentów świadczących o nieważności małżeństwa.”}}]}