Kancelaria adwokacka w Warszawie zajmuje się świadczeniem profesjonalnych usług z zakresu prawa karnego, karnoskarbowego oraz prawa wykroczeń.
Naszym Klientom oferujemy m.in.:
Występujemy w charakterze obrońców osób podejrzanych i oskarżonych, jak również pełnomocników pokrzywdzonych. Kancelaria reprezentuje Klientów zarówno w sprawach o przestępstwa jak i wykroczenia.
Na prawo karne składa się zespół przepisów, które określają nakazy i zakazy postępowania, wskazują czyny uważane za przestępstwo, regulują sankcje w przypadku złamania przepisów oraz sposoby wykonania kary. Sprawy karne dotyczą tych wszystkich przypadków, w których dana osoba zostaje podejrzana bądź oskarżona o popełnienie czynu zabronionego. Prawo karne obejmuje sprawy dotyczące, np. przestępstw przeciwko zdrowiu oraz pobić, oskarżeń o wyłudzenia, wykroczeń i przestępstw skarbowych, oskarżeń o kradzieże, oszustwa, fałszerstwa, prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości czy oskarżeń o naruszenie nietykalności cielesnej.
Osobą, która ma wówczas odpowiednią wiedzę, doświadczenie i bieżącą orientację w orzecznictwie sądów jest adwokat karnista. Nasza warszawska Kancelaria to miejsce, gdzie można go znaleźć. Potrzebną wiedzę czerpie, m.in.: z Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego.
Warto być świadomym tego, że w sprawach karnych często duże znaczenie ma czas. Lepiej nie zwlekać, tylko w momencie, kiedy popełnimy jakieś przestępstwo bądź staniemy się jego ofiarą lub osobą, która zostaje o nie podejrzewana, jak najszybciej skontaktujemy się z adwokatem karnistą z naszej Kancelarii w Warszawie. Im później to nastąpi, tym trudniej będzie, np. porozmawiać ze swoim pełnomocnikiem przed przesłuchaniem przez organy ścigania czy ustalić linię obrony. Z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie karnym można skorzystać także już na etapie postępowania sądowego.
Pierwszym etapem sprawy karnej jest postępowanie przygotowawcze, które z reguły prowadzi policja lub prokuratura. Przesłuchuje się wówczas świadków i podejrzanych, zbierane i zabezpieczane są dowody rzeczowe oraz opinie biegłych.
Postępowanie przygotowawcze może być „w sprawie” lub wobec konkretnej osoby. W pierwszym przypadku ustala się czy popełniono przestępstwo bez pierwotnego wskazania, kto jest za nie odpowiedzialny. Jeśli toczy się przeciwko osobie, wówczas poprzedza je przedstawienie zarzutu podejrzanemu i kończy się w momencie skierowania do sądu aktu oskarżenia.
Drugi etap postępowania karnego toczy się przed sądem, który zapoznaje się ze wszystkimi zgromadzonymi w sprawie dowodami, zanim orzeknie, czy oskarżony popełnił zarzucone mu przestępstwo, czy też jest niewinny. Ponownie zostają przesłuchani świadkowie i po przeprowadzeniu wszystkich dowodów zapada wyrok.
Należy jednak mieć na uwadze, że ogromne znaczenie ma czas, w którym do sprawy zostanie zaangażowany adwokat. Sprawy karne dotyczą popełnienia czynów prawnie zabronionych. Dlatego istotna jest tutaj dokładna analiza zgromadzonego materiału dowodowego oraz okoliczności popełnionego czynu. Tylko wtedy można obrać skuteczną linię obrony.
Przestępstwa ścigane z urzędu to takie, których popełnienie skutkuje wszczęciem postępowania przez policję lub prokuraturę niezależnie od woli sprawcy czy pokrzywdzonego. W tej kategorii mieści się najwięcej czynów zabronionych i są to m.in.
Jego zadaniem jest przede wszystkim działanie na korzyść klienta. Dlatego m.in.:
Może być obrońcą oskarżonego lub pełnomocnikiem procesowym osoby pokrzywdzonej.
{„@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{„@type”:”Question”,”name”:”Jak wygląda sprawa karna?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Pierwszym etapem sprawy karnej jest postępowanie przygotowawcze, które z reguły prowadzi policja lub prokuratura. Przesłuchuje się wówczas świadków i podejrzanych, zbierane i zabezpieczane są dowody rzeczowe oraz opinie biegłych.\nPostępowanie przygotowawcze może być „w sprawie” lub wobec konkretnej osoby. W pierwszym przypadku ustala się czy popełniono przestępstwo bez pierwotnego wskazania, kto jest za nie odpowiedzialny. Jeśli toczy się przeciwko osobie, wówczas poprzedza je przedstawienie zarzutu podejrzanemu i kończy się w momencie skierowania do sądu aktu oskarżenia.\nDrugi etap postępowania karnego toczy się przed sądem, który zapoznaje się ze wszystkimi zgromadzonymi w sprawie dowodami, zanim orzeknie, czy oskarżony popełnił zarzucone mu przestępstwo, czy też jest niewinny. Ponownie zostają przesłuchani świadkowie i po przeprowadzeniu wszystkich dowodów zapada wyrok.”}},{„@type”:”Question”,”name”:”Jakie przestępstwa ściągane są z urzędu?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Przestępstwa ścigane z urzędu to takie, których popełnienie skutkuje wszczęciem postępowania przez policję lub prokuraturę niezależnie od woli sprawcy czy pokrzywdzonego. W tej kategorii mieści się najwięcej czynów zabronionych i są to m.in.\n • zabójstwo, \n • przywłaszczenie mienia, \n • pobicie skutkujące ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, \n • korupcja, \n • kazirodztwo, \n • znęcanie się, \n • rozpijanie małoletniego. „}},{„@type”:”Question”,”name”:”Jak wygląda rola adwokata w sprawie karnej?”,”acceptedAnswer”:{„@type”:”Answer”,”text”:”Jego zadaniem jest przede wszystkim działanie na korzyść klienta. Dlatego m.in.:\n • wnosi o udostępnienie akt postępowania, \n • zgłasza wnioski dowodowe, \n • wnosi uwagi i zastrzeżenia do opinii biegłych, \n • przygotowuje apelację, \n • występuje z wnioskami o odroczenie lub przerwę w wykonaniu kary czy przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary. \nMoże być obrońcą oskarżonego lub pełnomocnikiem procesowym osoby pokrzywdzonej.”}}]}