Intercyza jest umową zawartą przed notariuszem, która reguluje stosunki majątkowe małżonków lub przyszłych małżonków (tzw. intercyza przedmałżeńska). Może ona ustanowić ustrój rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami, jak i rozszerzyć wspólność majątkową o składniki majątków odrębnych stron.
W uproszczeniu ustrój rozdzielności majątkowej powoduje zaprzestanie gromadzenia przez małżonków majątku wspólnego. Umożliwia także dokonanie podziału dotychczas zgromadzonych składników. Oznacza to, że od momentu zawarcia intercyzy każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem i samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania.
Jak intercyza wpływa na dziedziczenie?
Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie ma wpływu na dziedziczenie (ustawowe oraz testamentowe). Regulacje majątkowe małżonków zaliczane są do czynności prawnych inter vivos (pomiędzy żyjącymi), a kwestie dziedziczenia i sporządzenie testamentu to czynności mortis causa (na wypadek śmierci). Dlatego zapisy zawarte w umowie rozdzielności majątkowej nie mają wpływu na uprawnienia małżonka związane z dziedziczeniem.
Co więcej, nawet w sytuacji, gdy małżonek został pominięty w testamencie, może on domagać się od spadkobiercy testamentowego zachowku.