Jak nadać bieg sprawie rozwodowej, gdy pozwany małżonek nie odbiera pozwu o rozwód?

Postępowania rozwodowe wiążą się z wieloma trudnymi, negatywnymi emocjami – nie tylko na sali sądowej. Zdarza się, że małżonkowie są silnie skonfliktowani i wzajemnie utrudniają sobie życie. Jedną z takich istotnych, w zakresie formalnym, trudności jest uchylanie się od odbioru przesyłki sądowej z odpisem pozwu.

Czas doręczenia odpisu pozwu o rozwód Stronie przeciwnej zależy od wielu czynników. Zanim Sąd wyda zarządzenie o doręczeniu odpisu pozwu upłynie trochę czasu, ponieważ w pierwszej kolejności musi zostać odnotowany wpływ sprawy, której nadaje się odpowiednią sygnaturę, a następnie losuje się skład sędziowski. Ponadto, czas doręczenia zależy od specyfiki funkcjonowania danego Sądu.

Dodatkowo, na czas wpływa kwestia obłożenia, to, ile spraw w referacie ma sędzia. Zazwyczaj należy spodziewać się minimum 3 miesięcy oczekiwania pomiędzy wystąpieniem z powództwem a doręczeniem Stronie pozwanej odpisu pozwu.

Co zrobić, kiedy strona pozwana celowo uchyla się od odbioru przesyłki sądowej?

Nierzadko zdarza się, że małżonek, który podjął decyzję o wystąpieniu z powództwem, informuje drugą stronę o fakcie złożenia pozwu w Sądzie. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy małżonek pozwany – chcąc zrobić na złość Stronie powodowej lub uniknąć rozwodu – celowo nie dobiera przesyłki sądowej. Taka nieodebrana przesyłka początkowo jest awizowana (adresat otrzymuje informacje o konieczności podjęcia przesyłki w placówce pocztowej) i oczekuje na odbiór przez 14 dni. W sytuacji, gdy Pozwany nie podejmie przesyłki w terminie, wraca ona do Sądu.

Unikanie odbioru korespondencji w żadnym wypadku nie uchroni małżonka pozwanego przed orzeczeniem przez Sąd rozwodu. Może jedynie spowodować, że Sąd wyda rozstrzygnięcie bez udziału w sprawie Strony pozwanej.

Warto pamiętać, że jeśli małżonkowie wciąż mieszkają wspólnie, Strona powodowa nie może odebrać za Stronę pozwaną przesyłki sądowej, a następnie przekazać jej małżonkowi. Gdyby do tego doszło, Sąd nie uzna doręczenia za poprawne.

Poprawność adresu, wykazanie zamieszkania lub doręczenie przez komornika

Jeśli przesyłka wróci do Sądu jako niepodjęta w terminie, Sąd zawiadamia o tym fakcie Stronę powodową. Przesyła na jej adres pismo wraz z zapieczętowaną kopertę zaadresowaną do Pozwanego i zobowiązuje stronę powodową:

  • Do wskazania aktualnego adresu zamieszkania Pozwanego lub wykazania, że Pozwany zamieszkuje pod wskazanym pierwotnie adresem,
  • lub do doręczenia przesyłki za pośrednictwem komornika.

Pierwsza sytuacja nie budzi wątpliwości. Niekiedy zdarzają się omyłki pisarskie, np. w numerze budynku lub lokalu. W takim przypadku wskazuje się Sądowi poprawny adres oraz odsyła (bezpośrednio do Sądu) zapieczętowaną kopertę zaadresowaną do Pozwanego. Jeśli wskazany pierwotnie adres był prawidłowy i mamy pewność, że Pozwany faktycznie zamieszkuje w lokalu, możemy także na własną rękę udowodnić to Sądowi, np. poprzez wskazanie sygnatury akt innej sprawy toczącej się z udziałem Pozwanego, w której odbiera on korespondencję nadawaną na ten sam adres.

Wniosek do komornika o dokonanie doręczenia

Natomiast w drugim przypadku Powód musi skierować do komornika sądowego wniosek o dokonanie doręczenia. Komornik udaje się wówczas wraz z przesyłką pod adres wskazany jako adres zamieszkania Pozwanego. Jeśli zastaje go w domu, samodzielnie doręcza mu przesyłkę. Jeśli nie zastanie Pozwanego, dokonuje ustaleń czy Pozwany zamieszkuje pod przedmiotowym adresem. Takie ustalenia polegają na rozpytaniu sąsiadów oraz zwróceniu się do odpowiednich instytucji, np. o wgląd w bazę PESEL lub zapytanie w ZUS. W sytuacji, kiedy adres wskazany przez Powoda w pozwie się potwierdzi, korespondencję uznaje się za doręczoną.

Po zakończonych czynnościach, zarówno polegających na doręczeniu, jak również tych zakończonych jedynie potwierdzeniem, że adres Pozwanego jest tożsamy z tym wskazanym w treści pozwu,  komornik przesyła protokół zlecającemu (Powodowi). W przypadku wykazania przez Stronę powodową aktualności adresu Pozwanego, korespondencję uznaje się za doręczoną. Sąd może wówczas nadać sprawie bieg nawet bez aktywnego udziału drugiego małżonka.

 

Potrzebujesz wsparcia adwokata? Podejmij właściwą decyzję.

Dobry adwokat podejmie się Twojej sprawy z pełnym zaangażowaniem i dyspozycyjnością.  Przyjmując sprawę dokładnie wyjaśni koszty usługi i sposób ich naliczania. Odpowie na wszystkie pytania, ustali z Tobą cele i strategię ich realizacji. Będzie Cię na bieżąco informował o rozwoju wypadków. Przygotuje pisma i złoży w Twoim imieniu odpowiednie wnioski dowodowe.

Jeśli borykasz się z trudną sprawą rozwodową, w której strona pozwana unika odebrania pozwu rozwodowego – możesz liczyć na moją pomoc. Zadzwoń: (+48) 692 656 954.

 

 

powrót do poprzedniej strony

Odpowiedz